Panorama Racławicka

Panorama Racławicka
Panorama Racławicka

Panorama Racławicka znajduje się we Wrocławiu od wielu już lat i na odwiedzających robi nie małe wrażenie. Z zewnątrz okrągła budowla, w środku niesamowite dzieło o pokaźnych rozmiarach: 15 x 114 metrów.

2018-09-15 – ze wspólnej wycieczki do Wrocławia.

Panoramę Bitwy pod Racławicami namalowali Jan Styka oraz Wojciech Kossak. Nie byli oni jednak sami, ponieważ pomagali słynnym malarzom między innymi: Tadeusz Popiel, Włodzimierz Tetmajer czy Ludwik Boller. Głównym pomysłodawcom dzieła jest Jan Styka, który namówił Kossaka do uczynienia tegoż kroku.

Panorama Racławicka jest pamiątką 100-ej rocznicy wielkiej Bitwy pod Racławicami pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki. Rosyjskim generałem był Aleksander Tormasowa. Bitwa pod Racławicami została stoczona 04 kwietnia 1794 roku.

2017-12-08 z wycieczki z mamą.

Obraz przedstawiający Bitwę pod Racławicami powstaje w latach: 1893- 1894. Praca nam nim trwała dziewięć miesięcy. Płótno pod obraz zostało specjalnie przywiezione w Brukseli.

Na samym początku dzieło było wystawione we Lwowie, w Parku Stryjskim. Na potrzebę dzieła, wybudowano okrągłą budowlę, którą zaprojektował i wybudował ze swoimi pomocnikami Ludwik Ramułta.

05 czerwca 1894 gotowe arcydzieło zobaczyli obywatele Lwowa a później całego świata. Dzieło cieszyło się wielką popularnością. Podczas wojny przetrwało bombardowanie, wieloletnią egzystencję z trutką na szczury. Po wojnie obraz trafił do Wrocławia, jednak bardzo długo nie był wystawiany do oglądania.

Nadzieja na wystawienie ponownie obrazu pojawiła się dopiero w sierpniu 1980 roku, kiedy wydano pozwolenie na wybudowanie rotundy ekspozycyjnej. Wszystko to dokonało się dzięki solidarności Polaków, którzy chętnie zrzucali się na wybudowanie, konserwację oraz wystawienie wielkiego dzieła Kossaka i Styki.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 14 czerwca 1985 roku. Do dziś Panorama Racławicka jest koniecznym punktem do zobaczenia podczas wizyty we Wrocławiu.

Co jeszcze znajdziemy w budynku?

Oprócz Panoramy Racławickiej w budynku zobaczyć możemy też piękne makiety żołnierzy, buntowników z polski i sąsiednich krajów z czasów Bitwy pod Racławicami.

Dodatkowo kupimy też pamiątki takie jak magnesy, kartki, widokówki oraz wiele ciekawych książek związanych z tematyką historyczną czy malarską.

Galeria:

Poniżej zapraszamy Was do oglądnięcia małej galerii z wielkiego dzieła, które stworzyli Kossak oraz Styka. Zdjęcia w pełni nie oddają ducha oraz klimatu miejsca. Tam trzeba po prostu być.

Tablica, krótko opowiadająca o historii obrazu

Pozostałe informacje

Bilety możemy kupić na miejscu, we Wrocławiu w kasie biletowej lub przez internet korzystając z linka > bilet <.

Godziny otwarcia codziennie w sezonie letnim czyli od 01.04-31.10 – od 8:00 – 19:30; w sezonie zimowym od 01.11-31.03 poza poniedziałkiem.

Pierwszy seans zaczyna się pół godziny po otwarciu Panoramy, a ostatni pół godziny przed zamknięciem obiektu. Seans trwa około 30 minut.

W budynku zabrania się głośnego mówienia, powinna trwać bezwzględna cisza ponieważ ściany wewnętrzne nie są uszczelnione akustycznie. Najlepiej jest też wyłączyć dźwięki w telefonach komórkowych oraz w innych urządzeniach. Podczas trwania seansu należy zachować ciszę oraz skupić się na opowiadaniu historii.

Chociaż obiekt robi wewnątrz wrażenie i warte jest polecenia oraz zwiedzenia, nie polecamy zabierać tam dzieci poniżej 13 roku życia. Obiekt jest dostosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Jednostki wojskowe w miniaturze

Zapraszamy też do pozostałych podróży związanych z miastem Wrocław oraz po innych miastach w Polsce oraz Europie.

0 0 votes
Oceń wpis
Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
46 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula97

Przepiękny obraz. Nie wiedziałam że tylu malarzy go tworzyło. Dziękuję.

Urszula

To prawda, że takie ogromne dzieło należy obejrzeć osobiście, bo żadne opisy i zdjęcia, nie oddadzą jego wielkości i klimatu. Byłam dwa razy i cały czas jestem pod wrażeniem niezwykłości tego dzieła. Pozdrawiam:)))

Anita

Edytko, piękna fotorelacja tego niezwykłego dzieła. Panorama Racławicka zachwyca swym rozmiarem, detalami, kunsztem, a autorzy dzieła po mistrzowsku nanieśli na płótno szczegóły i oddali atmosferę bitwy.
Z przyjemnością obejrzałam Panoramę na Waszych pięknych zdjęciach.
Pozdrawiam serdecznie.
Anita

Agnieszka Kaniuk

Miałam możliwość zobaczyć ten obraz osobiście i jestem pod jego naprawdę wielkim wrażeniem.

Justyna

Przepiękny obraz!!! Jeszcze go nie widziałam.

Karolina90

Jeszcze nie widziałam tego obrazu, ale w przyszłości, kto wie. Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata

Panorama Racławicka to jest coś pięknego i uważam, że każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć to miejsce. Ja byłam tam jako dziecko, zabrał mnie tam wujek, który niestety już nie żyje.

Słodko Słodka

Muszę się kiedyś wybrać i zobaczyć na własne oczy 🙂

Byłam,widziałam. Każdy powinien to miejsce zobaczyć.
Ja jestem pod wrażeniem Panoramy Racławickiej.

Krystyna 7. 8

Bardzo ciekawie i zachęcająco opowiedziałaś o tym obrazie i o tej wystawie. Warto na pewno zobaczyć to arcydzieło. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

Minimili

Jakoś nigdy nie mieliśmy we Wrocławiu tyle czasu, żeby zajrzeć i obejrzeć. Bardzo fajnie, że zrobiliście to za nas i dla nas:-)

Kasia

Wstyd się przyznać, ale nie widziałam jej „na żywo”. Wasz wpis zaciekawił mnie na tyle, że mam ochotę przejechać się do Wrocławia 🙂
Hm, nie wiedziałam, że obraz był namalowany nie we Wrocławiu i przechodził takie dzieje.

Pieprzyć z Fantazją

Podziwiam Was za tę pasję. Ile to trzeba mieć cierpliwości, żeby tak drobne kawałki złożyć w piękny obraz. Świetne zajęcie na długie wieczory. Fajne rozwiązanie na nudę.

Kasia (zufi.pl)

O kurczaki, jak ja się cieszę, że dzisiaj do was zajrzałam. Super – przyznaję, że niewiele pamiętałam na temat historii powstawania obrazu. Btw, bardzo ladne zdjęcia ;).

Gosia

Galeria z dziełami bardzo do nie przemawia ale koniecznie muszę się wybrać.

Ania

Byłam tam kiedyś jako dziecko na wycieczce i robi wspaniale wrażenie

Magdalena

Pięknie, uwielbiam takie miejsca z historią.

ladymamma.pl

Nie widziałam na „żywo”, ale jestem pod ogromnym wrażeniem…

Koralina

galeria zainteresowała mnie najbardziej, nie jestem fanką takich obrazów, ale lubię je oglądać 🙂

Ciekawska Magdalena

Byłam tam na wycieczkę szkolnej i super wspominam

Barbarossa

Byłam kilka razy z młodzieżą szkolną.Otwierali buzie ze zdumienia.
To arcydzieło!
Moc pozdrowień dla Was :).

Skucinskaart

Bardzo fajna fotografia

trackback

2laziness

gate io

I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

46
0
Daj znać, że jesteś - napisz parę słów.x