Panorama Racławicka

Panorama Racławicka znajduje się we Wrocławiu od wielu już lat i na odwiedzających robi nie małe wrażenie. Z zewnątrz okrągła budowla, w środku niesamowite dzieło o pokaźnych rozmiarach: 15 x 114 metrów.

2018-09-15 – ze wspólnej wycieczki do Wrocławia.

Panoramę Bitwy pod Racławicami namalowali Jan Styka oraz Wojciech Kossak. Nie byli oni jednak sami, ponieważ pomagali słynnym malarzom między innymi: Tadeusz Popiel, Włodzimierz Tetmajer czy Ludwik Boller. Głównym pomysłodawcom dzieła jest Jan Styka, który namówił Kossaka do uczynienia tegoż kroku.

Panorama Racławicka jest pamiątką 100-ej rocznicy wielkiej Bitwy pod Racławicami pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki. Rosyjskim generałem był Aleksander Tormasowa. Bitwa pod Racławicami została stoczona 04 kwietnia 1794 roku.

2017-12-08 z wycieczki z mamą.

Obraz przedstawiający Bitwę pod Racławicami powstaje w latach: 1893- 1894. Praca nam nim trwała dziewięć miesięcy. Płótno pod obraz zostało specjalnie przywiezione w Brukseli.

Na samym początku dzieło było wystawione we Lwowie, w Parku Stryjskim. Na potrzebę dzieła, wybudowano okrągłą budowlę, którą zaprojektował i wybudował ze swoimi pomocnikami Ludwik Ramułta.

05 czerwca 1894 gotowe arcydzieło zobaczyli obywatele Lwowa a później całego świata. Dzieło cieszyło się wielką popularnością. Podczas wojny przetrwało bombardowanie, wieloletnią egzystencję z trutką na szczury. Po wojnie obraz trafił do Wrocławia, jednak bardzo długo nie był wystawiany do oglądania.

Nadzieja na wystawienie ponownie obrazu pojawiła się dopiero w sierpniu 1980 roku, kiedy wydano pozwolenie na wybudowanie rotundy ekspozycyjnej. Wszystko to dokonało się dzięki solidarności Polaków, którzy chętnie zrzucali się na wybudowanie, konserwację oraz wystawienie wielkiego dzieła Kossaka i Styki.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 14 czerwca 1985 roku. Do dziś Panorama Racławicka jest koniecznym punktem do zobaczenia podczas wizyty we Wrocławiu.

Co jeszcze znajdziemy w budynku?

Oprócz Panoramy Racławickiej w budynku zobaczyć możemy też piękne makiety żołnierzy, buntowników z polski i sąsiednich krajów z czasów Bitwy pod Racławicami.

Dodatkowo kupimy też pamiątki takie jak magnesy, kartki, widokówki oraz wiele ciekawych książek związanych z tematyką historyczną czy malarską.

Galeria:

Poniżej zapraszamy Was do oglądnięcia małej galerii z wielkiego dzieła, które stworzyli Kossak oraz Styka. Zdjęcia w pełni nie oddają ducha oraz klimatu miejsca. Tam trzeba po prostu być.

Tablica, krótko opowiadająca o historii obrazu

Pozostałe informacje

Bilety możemy kupić na miejscu, we Wrocławiu w kasie biletowej lub przez internet korzystając z linka > bilet <.

Godziny otwarcia codziennie w sezonie letnim czyli od 01.04-31.10 – od 8:00 – 19:30; w sezonie zimowym od 01.11-31.03 poza poniedziałkiem.

Pierwszy seans zaczyna się pół godziny po otwarciu Panoramy, a ostatni pół godziny przed zamknięciem obiektu. Seans trwa około 30 minut.

W budynku zabrania się głośnego mówienia, powinna trwać bezwzględna cisza ponieważ ściany wewnętrzne nie są uszczelnione akustycznie. Najlepiej jest też wyłączyć dźwięki w telefonach komórkowych oraz w innych urządzeniach. Podczas trwania seansu należy zachować ciszę oraz skupić się na opowiadaniu historii.

Chociaż obiekt robi wewnątrz wrażenie i warte jest polecenia oraz zwiedzenia, nie polecamy zabierać tam dzieci poniżej 13 roku życia. Obiekt jest dostosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Jednostki wojskowe w miniaturze

Zapraszamy też do pozostałych podróży związanych z miastem Wrocław oraz po innych miastach w Polsce oraz Europie.

0 0 votes
Article Rating
Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula97
Urszula97
1 rok temu

Przepiękny obraz. Nie wiedziałam że tylu malarzy go tworzyło. Dziękuję.

Urszula
1 rok temu

To prawda, że takie ogromne dzieło należy obejrzeć osobiście, bo żadne opisy i zdjęcia, nie oddadzą jego wielkości i klimatu. Byłam dwa razy i cały czas jestem pod wrażeniem niezwykłości tego dzieła. Pozdrawiam:)))

Anita
Anita
1 rok temu

Edytko, piękna fotorelacja tego niezwykłego dzieła. Panorama Racławicka zachwyca swym rozmiarem, detalami, kunsztem, a autorzy dzieła po mistrzowsku nanieśli na płótno szczegóły i oddali atmosferę bitwy.
Z przyjemnością obejrzałam Panoramę na Waszych pięknych zdjęciach.
Pozdrawiam serdecznie.
Anita

Agnieszka Kaniuk
1 rok temu

Miałam możliwość zobaczyć ten obraz osobiście i jestem pod jego naprawdę wielkim wrażeniem.

Justyna
1 rok temu

Przepiękny obraz!!! Jeszcze go nie widziałam.

Karolina90
1 rok temu

Jeszcze nie widziałam tego obrazu, ale w przyszłości, kto wie. Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata
1 rok temu

Panorama Racławicka to jest coś pięknego i uważam, że każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć to miejsce. Ja byłam tam jako dziecko, zabrał mnie tam wujek, który niestety już nie żyje.

Słodko Słodka
1 rok temu

Muszę się kiedyś wybrać i zobaczyć na własne oczy 🙂

Irena-Hooltayewpodróży

Byłam,widziałam. Każdy powinien to miejsce zobaczyć.
Ja jestem pod wrażeniem Panoramy Racławickiej.

Krystyna 7. 8
1 rok temu

Bardzo ciekawie i zachęcająco opowiedziałaś o tym obrazie i o tej wystawie. Warto na pewno zobaczyć to arcydzieło. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

Minimili
1 rok temu

Jakoś nigdy nie mieliśmy we Wrocławiu tyle czasu, żeby zajrzeć i obejrzeć. Bardzo fajnie, że zrobiliście to za nas i dla nas:-)

Kasia
1 rok temu

Wstyd się przyznać, ale nie widziałam jej “na żywo”. Wasz wpis zaciekawił mnie na tyle, że mam ochotę przejechać się do Wrocławia 🙂
Hm, nie wiedziałam, że obraz był namalowany nie we Wrocławiu i przechodził takie dzieje.

Pieprzyć z Fantazją
Pieprzyć z Fantazją
1 rok temu

Podziwiam Was za tę pasję. Ile to trzeba mieć cierpliwości, żeby tak drobne kawałki złożyć w piękny obraz. Świetne zajęcie na długie wieczory. Fajne rozwiązanie na nudę.

Kasia (zufi.pl)
1 rok temu

O kurczaki, jak ja się cieszę, że dzisiaj do was zajrzałam. Super – przyznaję, że niewiele pamiętałam na temat historii powstawania obrazu. Btw, bardzo ladne zdjęcia ;).

Gosia
Gosia
11 miesięcy temu

Galeria z dziełami bardzo do nie przemawia ale koniecznie muszę się wybrać.

Ania
Ania
11 miesięcy temu

Byłam tam kiedyś jako dziecko na wycieczce i robi wspaniale wrażenie

Magdalena
Magdalena
11 miesięcy temu

Pięknie, uwielbiam takie miejsca z historią.

ladymamma.pl
11 miesięcy temu

Nie widziałam na “żywo”, ale jestem pod ogromnym wrażeniem…

Koralina
11 miesięcy temu

galeria zainteresowała mnie najbardziej, nie jestem fanką takich obrazów, ale lubię je oglądać 🙂

Ciekawska Magdalena
Ciekawska Magdalena
11 miesięcy temu

Byłam tam na wycieczkę szkolnej i super wspominam

Barbarossa
Barbarossa
9 miesięcy temu

Byłam kilka razy z młodzieżą szkolną.Otwierali buzie ze zdumienia.
To arcydzieło!
Moc pozdrowień dla Was :).

Skucinskaart
Skucinskaart
9 miesięcy temu

Bardzo fajna fotografia

44
0
Daj znać, że jesteś - napisz parę słów.x
()
x