Porady

Odkryj Włochy: Plac Cudów Piza i jego niezwykły pałac wśród pizzy

Autor Milena Kowalska
Milena Kowalska16.11.20236 min.
Odkryj Włochy: Plac Cudów Piza i jego niezwykły pałac wśród pizzy

Plac Cudów w Pizie to jedno z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech, które zachwyca każdego turystę. Ten wyjątkowy plac z katedrą i charakterystyczną przekrzywioną wieżą jest symbolem Toskanii i wizytówką Pizy.

Kluczowe wnioski:

 • Plac Cudów z przepiękną białą katedrą w Pizie koniecznie musisz zobaczyć będąc we Włoszech.
 • Zdjęcie przy słynnej przekrzywionej wieży w Pizie to obowiązkowy punkt programu.
 • Możesz poczuć się jak w średniowieczu spacerując po placu i podziwiając niezwykłą architekturę.
 • W katedrze znajdziesz fascynujące rzeźby i mozaiki - prawdziwe arcydzieła sztuki.
 • W pobliskich kafejkach i restauracjach skosztujesz włoskich specjałów i lokalnego wina.

Historia Placu Cudów w Pizie

Plac Cudów w Pizie, po włosku Piazza dei Miracoli, to jedno z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech. Jego historia sięga XI wieku, kiedy to w 1063 roku rozpoczęto budowę katedry w Pizie.

Katedra, a właściwie kompleks katedralny, powstawał etapami przez kolejne wieki. Najpierw wybudowano bazylikę, a w kolejnych latach dobudowywano do niej dzwonnicę, baptisterium i camposanto. W efekcie powstał niepowtarzalny zespół zabytków, który od 1987 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najstarszą częścią kompleksu jest romańska bazylika konsekrowana w 1118 roku. Jej budowa trwała aż 155 lat ze względu na skomplikowaną konstrukcję. Wielokrotnie ją przebudowywano, stąd obecny wygląd to efekt nawarstwień różnych stylów architektonicznych.

Kolejnym etapem była budowa 54-metrowej dzwonnicy, którą ukończono w drugiej połowie XII wieku. Wyróżnia się ona 7 kondygnacjami rozdzielonymi gzymsami. Niestety, pod koniec XVI wieku runęła jej górna część, którą odbudowano dopiero w XX wieku.

Camposanto i baptysterium

W XIII wieku dobudowano do kompleksu camposanto, czyli obwiedzione murem "cmentarze", na którym chowano zasłużonych mieszkańców Pizy. Wewnątrz znajdują się liczne freski, nagrobki i rzeźby.

Ostatnim elementem układu było wybudowane na przełomie XII i XIII wieku okrągłe baptisterium, w którym przeprowadzano obrzędy chrztu. Jego wnętrze zdobi bogata polichromia i rzeźby.

W efekcie powstał niepowtarzalny zespół budowli w stylu romańskim i gotyckim, który tworzy magiczną aurę tego miejsca. Dlatego plac nazwano "Cudów".

Niezwykła architektura Katedry w Pizie

Najbardziej charakterystycznym elementem Placu Cudów w Pizie jest niewątpliwie przekrzywiona dzwonnica katedry. Jest ona jedną z najsłynniejszych budowli świata i nieodłącznym symbolem miasta.

Dzwonnica ma wysokość 58 metrów i przechył wynoszący około 4 stopni. Zaczęła się przechylać już w trakcie budowy w XII wieku z powodu nierównomiernego osiadania gruntu pod jej fundamentami.

Mimo uszkodzeń, katedra wraz z dzwonnicą nadal stanowi imponujący zabytek średniowiecznej architektury. Jej fasada zdobi bogata dekoracja rzeźbiarska i malarska. We wnętrzu znajdziemy gotycką polichromię, mozaiki podłogowe i liczne dzieła sztuki.

Katedra w Pizie to prawdziwe arcydzieło architektury, które zachwyca swym pięknem i niezwykłością.

Campanile di Pisa - dzwonnica

Najbardziej charakterystycznym elementem dzwonnicy jest jej wyraźne przekrzywienie, które od razu rzuca się w oczy. Nic dziwnego, że przyciąga ona rzesze turystów próbujących zrobić sobie zdjęcie na tle tej niezwykłej budowli.

Białe mury wieży pokrywają płaskorzeźby, kolumienki i inne zdobienia typowe dla stylu romańskiego. Widoczne są także ślady dawnych pożarów. Mimo uszkodzeń, robi ona niesamowite wrażenie.

Dlaczego wieża w Pizie jest przekrzywiona?

Przekrzywienie wieży w Pizie od zawsze intrygowało historyków i badaczy architektury. Dlaczego tak monumentalna konstrukcja uległa deformacji?

Jak się okazuje, geneza problemu sięga początku budowy wieży w 1173 roku. Aby posadowić fundamenty na miękkim, mało stabilnym gruncie, użyto zbyt płytkich ław fundamentowych. W efekcie już w trakcie budowy zaczęła się ona przechylać w stronę północną.

W kolejnych wiekach podejmowano próby wzmocnienia fundamentów i stabilizacji konstrukcji, ale z różnym skutkiem. Ostatecznie zdecydowano się na kontrolowane "prostowanie" wieży za pomocą obciążników.

Dziś przechył kampanili wynosi około 4 stopni, ale pozostaje pod stałą kontrolą konserwatorów dbających o bezpieczeństwo tego bezcennego zabytku.

Zwiedzanie Placu Cudów - najważniejsze atrakcje

Odkryj Włochy: Plac Cudów Piza i jego niezwykły pałac wśród pizzy

Plac Cudów w Pizie to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc we Włoszech. Oprócz samej katedry, warto zwrócić uwagę na inne zabytki:

 • Baptisterium - okrągła budowla z bogatym wystrojem wnętrza
 • Camposanto - starożytny cmentarz ze freskami
 • Muzeum katedralne z bezcennymi dziełami sztuki

Można wejść na szczyt przekrzywionej dzwonnicy, z której rozpościera się wspaniały widok na Pizę. Bilety należy jednak rezerwować z wyprzedzeniem, bo dostępność jest ograniczona.

Koniecznie trzeba też zrobić sobie zdjęcie na tle katedry. Najlepiej ujęcie z przekrzywioną wieżą i trawnikiem w tle. To kultowe miejsce do selfie!

Godziny otwarcia Codziennie 8:00–20:00 (latem do 22:00)
Bilety Normalny 18 euro, ulgowy 2 euro

Campo dei Miracoli

Cały plac nosi włoską nazwę Campo dei Miracoli, czyli "Pole cudów". Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznawany za jedno z najwspanialszych miejsc we Włoszech.

Spacerując po Campo dei Miracoli można poczuć atmosferę włoskiego renesansu i średniowiecza. To miejsce emanuje magią i urokiem minionych epok.

Legendy i ciekawostki o Katedrze w Pizie

Wokół Katedry w Pizie i jej słynnej przekrzywionej wieży narosło wiele legend i ciekawostek.

Jedna z nich mówi, że aby wybudować katedrę, sprowadzono ziemię z Golgoty, na której umarł Chrystus. Stąd jej "cudowna" aura i mistyczna przestrzeń. Nie ma jednak historycznych dowodów potwierdzających tę tezę.

Inna legenda wiąże się z architektem wieży - Bonanniem z Pizy. Kiedy okazało się, że wieża jest przekrzywiona, miał on poprosić o pomoc samego Galileusza. Niestety, również ta historia nie znajduje potwierdzenia w faktach.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że poziom przechyłu wieży zmniejszył się z 5,5 stopni w 1817 r. do około 4 stopni obecnie. Udało się ją częściowo wyprostować.

Jak sfotografować przekrzywioną wieżę w Pizie?

Robienie zdjęć przy słynnej przekrzywionej wieży w Pizie to obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty. Oto kilka porad, jak uchwycić ją jak najlepiej na fotografii:

 • Najbardziej klasyczne ujęcie to z przekrzywioną wieżą i zielonym trawnikiem w tle. Stań w centralnym punkcie placu.
 • Możesz też sfotografować się przy podstawie wieży, by unaocznić jej przechył.
 • Wybierz optymalny moment - wczesny ranek lub wieczór, gdy tłumy turystów są mniejsze.
 • Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu kadru i perspektywy.
 • Nie przesadź z przechylaniem aparatu, by oddać przekrzywienie - zachowaj umiar.

Z przekrzywioną wieżą w Pizie warto też poeksperymentować i zrobić kreatywne, zabawne zdjęcia. Na pewno będą oryginalną pamiątką z Włoch!

Podsumowanie

Plac Cudów w Pizie to prawdziwa perła Włoch, którą trzeba koniecznie zobaczyć. Znajdziemy tu słynny na całym świecie zespół zabytków z przekrzywioną wieżą bazyliki. To typowy włoski klimat, pizza i wspaniała atmosfera jak z bajki. Nic dziwnego, że nazywają to miejsce pałacem cudów!

Przepiękna biała katedra, dzwonnica, baptisterium i camposanto tworzą niepowtarzalny klimat. Można tu poczuć ducha włoskiego renesansu i średniowiecza. Plac emanuje magią i urokiem minionych epok. To miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Największą atrakcją jest oczywiście słynna przekrzywiona wieża. Robienie przy niej zdjęć to obowiązkowy punkt programu każdego turysty. Warto też wejść na jej szczyt i podziwiać wspaniałą panoramę Pizy rozciągającą się z góry.

Jeśli ktoś planuje wyjazd do Włoch, Piza i jej Pole Cudów powinny znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia. To prawdziwa perła na mapie Europy i symbol włoskiej architektury, który zachwyca każdego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Kocobędz Czechy i fascynujący Archeopark - Twoja podróż w czasie zaczyna się tutaj!
 2. Takie zrazy z pieczarkami jeszcze nie jadłeś! Ten przepis cię zaskoczy
 3. Odkryj szybkie ciasto z rabarbarem i kokosową kruszonką - smakołyk dla każdego!
 4. "Odwiedź stadninę w Ochabach - Zwiedzanie z dinozaurami czeka na Ciebie!"
 5. Zakręcone drożdżówki z makiem: przepis na pyszne pieczywo domowe
Autor Milena Kowalska
Milena Kowalska

Jako z zamiłowania podróżniczka i miłośniczka gotowania dzielę się na blogu garścią egzotycznych przepisów, które poznałam odwiedzając Meksyk, Chiny czy kraje Afryki Północnej.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły