Szlakiem Kicaków w Gminie Hażlach udaliśmy się pierwszy raz w pierwszej połowie roku 2020. Słodkiego Kicaka możemy spotkać dzisiaj w każdej z miejscowości Gminy Hażlach. Miejsc, gdzie możemy spotkać Zajączka jest dzisiaj całkiem sporo i przypuszczamy, że jeszcze szlak się bardziej rozwinie.
Dawno, dawno temu w naszych pięknych lasach żył zajączek Kicak ze swoją rodziną. Zajączek był bardzo lubiany oraz szanowany przez całą swoją rodzinę jak i też przez inne zwierzęta. Bardzo nie lubił jak inne zwierzęta żyły w konflikcie. Chciał aby każde zwierzę i każdy zajączek mimo różnic w poglądach oraz wyglądzie i wielkości sobie pomagali. Przed norką wydrapał pazurkami nazwę: Hasenloch. Niestety sielanka zajęczej rodziny jak i innych zwierząt dobiegła końca, kiedy to w lesie ludzie urządzili sobie polowanie. Żona Kicaka została zastrzelona. Sam zaś zajączek zaszył się w głębi lasu (Czarne Doły). Myśliwym do dziś nie udało się go ani odnaleźć ani schwytać. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie zajączek się ukrył ani co się z nim stało.
Legenda legendą, ale co ma ona wspólnego z gminą? Ma dość dużo. Musimy przyjrzeć się temu słowu co pazurkami napisał zajączek: Hasenloch, które przypuszczalnie wywodzi się z języka niemieckiego. W tłumaczeniu na język polski to słowo znaczy: zajęcza jama. Nazwa przekształcała się aż przyjęła się dzisiejsza nazwa Hażlach. Faktycznie według historii przebiegał tu duży i gęsty las a w nim odbywały się polowania na zwierzęta. Książęta polujący na tych terenach nazwali je właśnie Hasenloch.
Wszystko zaczęło się od legendy o zajączku imieniem Kicak. To właśnie on zainspirował 17-letnią mieszkankę Kończyc Wielkich (Patrycję Czerniewską) do namalowania go podczas konkursu plastycznego w roku 2012. Kolejnym krokiem było stworzenie projektu gminnej maskotki oraz zebraniu środków na jej stworzenie.
Stworzenie Kicaka miało i ma za zadanie nie tylko promować Gminę Hażlach podczas różnych uroczystości zewnętrznych w innych miastach / gminach ale przede wszystkim ma łączyć 6 różnych sołectw i miejscowości: Hażlach, Brzezówka, Kończyce Wielkie, Pogwizdów, Rudnik, Zamarski – ma zjednoczyć mieszkańców gminy.
Maskotka pojawia się też podczas różnych gminnych uroczystości. Zabawia dzieci, tańczy z nimi oraz prowadzi konkursy dla najmłodszych. Kicak odwiedza też gminne przedszkola oraz szkoły. Może komuś z Was uda się spotkać wesołego zajączka Kicaka podczas podróży po Gminie Hażlach? Szczerze napiszemy, że jeszcze nie widzieliśmy się z Kicakiem twarzą w twarz lecz bardzo chcemy to nadrobić.
Kicak to nie kto inny niż wspomniany zajączek. Zajączek wyjątkowy, ponieważ zawsze towarzyszy mu uśmiech. Uśmiechem zdobywa sympatię i pokazuje po sobie, że da się go lubić oraz nie należy się go bać. Maskotka ma też przyklapnięte uszko – dodaje jej to uroku. Słodki Kicak jest szarego umarszczenia i ma biały brzuszek.
to nazwa projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk, Panią Grażynę Krehut oraz organizacje społeczne.
Podczas podróży rowerem, spaceru po okolicy możemy znaleźć różne tabliczki z wizerunkiem zajączka Kicaka – maskotki Gminy Hażlach. Na początku, czyli w drugiej połowie roku 2019 mogliśmy odkryć już kilka takich wygrawerowanych tabliczek zajączka. Powstał między innymi: Kończan, Wieśniak, Gwiazdor, Świętoszek czy Dzwoneczek.
Docelowo ma być ich ponad 80. Co jakiś czas dowiadujemy się o nowych miejscach, gdzie są ukryte Kicaki. Kilka tabliczek zostało już przez nas odkrytych. Nie spoczywamy jednak na laurach i co jakiś czas ruszamy na podbój sąsiedniej gminy w poszukiwaniu i poznaniu nowych zajączków.
Z radością się dzielimy z Wami kolejno odkrytymi Kicakami. W galerii są zdjęcia z Zamarsk. A jakie Kicaki są w Waszej kolekcji?
Zapraszamy Was do wyruszenie szlakiem Kicaków w Gminie Hażlach. Pamiętacie, że Wrocław słynie z Krasnali? Jeśli nie, to polecamy do zaglądnięcia w nasz post, w którym dowiecie się coś niecoś o wrocławskich krasnalach.
______________________________________________________________________________
Nie będziemy przed Wami ukrywać, że jeszcze pojawią się posty z pozostałymi Kicakami. Widzieliśmy jeszcze Gwiazdora w Zamarskach, lecz przez pandemię nie mogliśmy przekroczyć pewnego miejsca. Wieczorem podczas wizyty u Hrabiny Gabrieli spotkaliśmy Kicaka Gimnastyka (?) w Kończycach Wielkich. Gdy jadę do pracy mijam jeszcze dwie tabliczki: na Brzezówce oraz w Pogwizdowie.
_____________________________________________________________________
Czy poza wrocławskimi krasnalami, poznanymi dzisiaj Kicakami w Gminie Hażlach znacie jeszcze jakieś miasta, które mają swoje maskotki? A co więcej … można dreptać po tych miejscowościach i szukać schowanych rzeczy / osób / stworzeń? Jeśli tak – to czekamy na Wasz komentarz pod tym postem 🙂
Do zobaczenia w kolejnym poście 🙂
Piękna kicajkowa historia.Fajnie tak szukać zajaczków.Moj małżonek to nie rychły do takich rzeczy.Jutro u nas mały piknik Drengów znad Górnej Odry, bardzo to ciekawe ale nie bo ciepło.Fakt że jest okrojony ze względów wirusa ale to fajne.Bedziemy oglądać skoki letnie.
Urszulko pozdrowienia dla Was – a skoki my też oglądać będziemy – a co :p
Pierwszy raz słyszę o tym szlaku. Szkoda, że tak daleko od nas.
Moniko, gdy będziecie na ziemi cieszyńskiej – polecamy 🙂
Pozdrawiamy.
Kolejny fantastyczny szlak. Mamy : szlak Królików w Gnieźnie, Szlak Krasnali, Szlak Gwarków, Szlak Kicaków. Fajnie, że takie powstają bo jest wiele osób, które wędrują i ich poszukują. Może i ja (oczywiście po epidemii) wybiorę się na poszukiwania Kicaków.
Serdecznie pozdrawiam:)
Łucjo zapraszamy i polecamy ! 🙂 a potem będziemy wyczekiwać Twoich zdjęć i postu.
Hm szczerze mówią, to nie znam.
Patrycjo, jeden szlak już poznałaś i kilka Kicaków 🙂
oo nie wiedziałam o tym, fajny i bardzo miły wpis;0 dzieki za takie wiadomości:)
Moniko, bardzo nam miło 🙂 pozdrawiamy.
Z chęcią zobaczyłybyśmy wszystkie Kicaki 🙂
Znamy niedźwiadki szczęścia w Słupsku, w Czerniejewie w Wielkopolsce też są niedźwiedzie. Więcej na myśl nam na razie nie przychodzi.
Super. Dziękujemy za propozycje na odkrywanie kolejnych szlaków 🙂
Szlak niezwykle ciekawy. Ja też bym z chęcią pozanła te wszystkie Kicaki 🙂
Małgosiu zapraszamy na nasze tereny 🙂
Przyznam że nie słyszałam nigdy o tym szlaku, a wydaje się dość ciekawy i z pewnością warto się tam wybrac
Dokładnie, a przy okazji można pozwiedzać aż 6 pięknych miejscowości, które bardzo się rozwijają 🙂
Z chęcią wybrałabym się na taki szlak, lubię takie miejsca.To fajne miejsce chyba rówież dla dzieci, bo zajączek jest przesympatyczny
Małgorzata, dokładnie – Kicaki są bardzo sympatyczne. A maskotka przemiła.
Jaki świetny pomysł na zajączka 🙂
Sympatyczna maskotka i pewnie przyciągnie dużo turystów 🙂
Krysiu na pewno tak będzie i już jest.
Aż przypomniało mi się, jak byłam na wyspie królików w Japonii 🙂 Fajnie, że mamy swojego kicaka 🙂
Tak, to prawda. I możemy go szukać w różnych miejscach, tak jak we Wrocławiu krasnali.
O tej gminie i historii nie słyszałam, więc dużo się dzisiaj z twojego postu dowiedziałam.
Radosna, jak pięknie się Twój komentarz zrymował 🙂
Samo wyszło. Nawet nad tym nie myślałam. Poza tym współczuję maskotce w upały.
No to zawsze jest minus, jeśli o maskotki chodzi.
Te Kicaki robią furorę 🙂 Super pomysł! 🙂
Robią robią. Koleżanki z pracy już myślą o tym aby jechać ich szukać 🙂
Nie miałam pojęcia o istnieniu Kicaków,ale bardzo mi się podoba ten pomysł 🙂 Podążanie ichvtropem na pewno jest wielką frajdą,zwłaszcza dla dzieci 🙂
Zgadza się. Fajna zabawa np. w niedzielne popołudnie.
Trzeba przyznać, że nieco uprzyjemnili tego króliczka w porównaniu do pierwotnego rysunku. 😀 Ciekawy pomysł. Wrocław, w którym mieszkam ma krasnale i wielu turystów podąża ich śladem.
Krasnale też mamy zdobyte, ale tylko niektóre. Są pochowane i aby je wszystkie złapać, to chyba z miesiąc albo rok musielibyśmy we Wrocławiu spędzić . Hahaa.
bardzo interesujący pomysł na gminna atrakcję
🙂 🙂
Lubię takie historie, legendy, a i wyprawy. Również mój syn uwielbia takie atrakcje i jeżeli tam będziemy w pobliżu to zajrzymy 🙂
Beatko z serca polecamy 🙂
Jaki super pomysł! Aż sprawdziłam na mapie gdzie tych Kicaków można szukać 🙂
Super 🙂 Czy to daleko od Ciebie?
Jejku nie wiedziałam, że jest taki szlak! Bardzo mnie zainteresował Wasz wpis. W moich okolicach, a dokładniej w Polanicy – Zdrój jest Szlak Niedźwiadka oraz Serduszkowy.
Coś mi się obiło o uszka o takim szlaku. 🙂
Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.
Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.