Porady

Odkryj Katedrę w Pizie, Cudowną Perłę Włoskiej Architektury na Polu Cudów

Autor Milena Kowalska
Milena Kowalska16.11.20236 min.
Odkryj Katedrę w Pizie, Cudowną Perłę Włoskiej Architektury na Polu Cudów

Katedra w Pizie to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych świątyń we Włoszech. Ta wspaniała budowla, której początki sięgają XI wieku, wyróżnia się swoim nietuzinkowym wyglądem i burzliwą historią. Choć od jej powstania minęło już wiele wieków, nadal robi ogromne wrażenie na turystach z całego świata. W tym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze informacje na temat tej wyjątkowej katedry i zachęcić do jej odwiedzenia.

Kluczowe wnioski:

 • Katedra w Pizie zachwyca niespotykaną gdzie indziej architekturą i wspaniałymi zdobieniami.
 • Jest ona położona w sercu historycznej dzielnicy Pizy, na słynnym "Polu Cudów".
 • Można w niej podziwiać bezcenne dzieła sztuki, w tym ołtarz mistrza Giovanni Pisaniego.
 • Charakterystyczna jest jej przechylona wieża, która stała się symbolem całego miasta.
 • Warto ją odwiedzić, aby na własne oczy zobaczyć to architektoniczne arcydzieło.

Historia Katedry w Pizie

Katedra w Pizie, znana również jako Katedra Santa Maria Assunta, posiada bardzo długą i ciekawą historię. Jej początki sięgają XI wieku, kiedy to w 1063 roku rozpoczęto budowę świątyni w stylu romańskim. Prace przebiegały etapami i trwały aż do XIII wieku. W tym czasie Piza była potężną republiką morską i chciała wznieść imponującą katedrę, aby podkreślić swój status i znaczenie.

W XII wieku dobudowano charakterystyczną przechyloną wieżę, która już wkrótce po ukończeniu zaczęła się nachylać. Stało się tak z powodu słabego, niestabilnego gruntu. Mimo problemów z wieżą, prace budowlane trwały nadal i w XIII wieku świątynię rozbudowano, nadając jej styl gotycki. Dobudowano wówczas transept, apsydę i fasadę z trzema imponującymi portalami.

Na przestrzeni kolejnych stuleci Katedra w Pizie była wielokrotnie upiększana i dekorowana przez znakomitych artystów. W jej wnętrzach można dziś podziwiać bezcenne dzieła sztuki. Niestety w 1943 roku alianckie bombardowania mocno zniszczyły katedrę. Na szczęście po wojnie udało się ją pieczołowicie odbudować i przywrócić dawną świetność.

Pochylenie wieży

Najbardziej charakterystycznym elementem Katedry w Pizie jest oczywiście jej słynna przechylona wieża. Ma ona aż 56 metrów wysokości i odchylenie od pionu wynoszące około 4 stopni. Pochylenie wieży zaczęło się już w trakcie jej budowy w XII wieku. Wynikało to z osiadania gruntu - wieża powstała bowiem na niestabilnym, bagiennym terenie. Na przestrzeni wieków problem się nasilał, co zagrażało konstrukcji.

Dopiero w XX wieku udało się ustabilizować nachylenie wieży i uratować ją przed zawaleniem. Był to efekt wieloletnich prac inżynierskich i wzmocnień konstrukcyjnych. Obecnie pochylenie wieży wynosi około 4 stopni i jest na tyle niewielkie, że budowla nie jest zagrożona. Stała się symbolem Pizy i jedną z najsłynniejszych budowli świata.

Ciekawe fakty o Katedrze w Pizie

Katedra w Pizie skrywa w sobie wiele ciekawostek, które z pewnością zainteresują każdego turystę. Oto kilka najciekawszych faktów na jej temat:

 • W podziemiach katedry znajduje się duży zbiór sarkofagów - jest ich aż 60. Niektóre pochodzą jeszcze z czasów rzymskich.
 • W świątyni znajduje się XIV-wieczna ambona wykonana przez słynnego rzeźbiarza Giovanni Pisaniego. Jest uznawana za arcydzieło średniowiecznej snycerki.
 • Wnętrze katedry zdobią przepiękne mozaiki wykonane ze szkła weneckiego. Niektóre pochodzą jeszcze z XII wieku.

Odwiedzając katedrę, warto zwrócić uwagę na te niezwykłe elementy. Każdy z nich ma swoją unikalną historię i stanowi bezcenny skarb tej świątyni.

Architektura Katedry w Pizie

Pod względem architektonicznym Katedra w Pizie prezentuje styl przejściowy - łączy w sobie cechy architektury romańskiej i gotyckiej. Budowla powstawała etapami od XI do XIV wieku, stąd jej zróżnicowany wygląd.

Dolne partie świątyni, wzniesione w XI-XII wieku, utrzymane są w surowym stylu romańskim. Charakteryzują się masywną formą, grubymi murami, półkolistymi arkadami i niewielkimi oknami. Górne kondygnacje dobudowane w wiekach późniejszych prezentują już cechy gotyku - przestrzenne wnętrza, wysokie okna z maswerkami, lekka konstrukcja.

Na szczególną uwagę zasługuje monumentalna fasada katedry z trzema bogato zdobionymi portalami. Wyróżnia się też masywna wieża z charakterystycznym odchyleniem od pionu. Cała bryła świątyni sprawia imponujące wrażenie i zachwyca doskonałymi proporcjami.

Wnętrza Katedry w Pizie

Odkryj Katedrę w Pizie, Cudowną Perłę Włoskiej Architektury na Polu Cudów

Choć z zewnątrz Katedra w Pizie prezentuje surowy, masywny wygląd, to jej wnętrza zachwycają lekkością i przepychem. Można w nich podziwiać wiele arcydzieł sztuki średniowiecznej.

W centrum uwagi znajduje się monumentalny ołtarz główny. Wykonał go w połowie XIV wieku rzeźbiarz Giovanni Pisano. Jest to prawdziwe arcydzieło snycerki. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na średniowieczne mozaiki podłogowe. Ich tłem są geometryczne wzory, a w centrum znajdują się symbole ewangelistów.

Kolejnym perełką jest ambona autorstwa Giovanni Pisaniego. Ma ona kształt marmurowego sześcianu podpartego na kolumnach. Zdobią ją płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne. Wnętrze rozświetlają witraże w absydzie - niektóre sięgają XII wieku i są oryginalne.

Dopełnieniem wystroju są liczne dzieła malarskie zdobiące mury świątyni. Są one dziełem takich mistrzów jak Andrea del Sarto czy Sodoma.

Otoczenie Katedry w Pizie

Katedra w Pizie znajduje się w samym sercu historycznej dzielnicy miasta zwanej Polem Cudów. Jest ona otoczona zabytkową zabudową i stanowi centralny punkt tego obszaru. W bliskim sąsiedztwie znajdują się:

 • Baptisterium św. Jana - okrągła budowla z XII wieku z figurą Chrztu Chrystusa, jeden z symboli Pizy.
 • Camposanto - obszerny cmentarz założony w XIII wieku, otoczony galerią z freskami.
 • Wieża z Krzywą Iglicą - dawna dzwonnica katedralna z przechyloną iglicą.

Cały ten zespół tworzy niezwykły klimat i pozwala poczuć geniusz twórców średniowiecznej Pizy. Można tu spędzić wiele godzin podziwiając arcydzieła architektury.

Wizyta w Katedrze w Pizie

Katedra w Pizie jest otwarta dla zwiedzających i warto ją odwiedzić przy okazji pobytu w tym mieście. Bilety kosztują około 2 euro, a opłacając dodatkowo 3 euro można wejść na słynną przechyloną wieżę i podziwiać Pizę z góry. Oprócz stałej ekspozycji, w katedrze odbywają się różne czasowe wystawy i wydarzenia kulturalne.

Należy pamiętać, że jest to świątynia czynna, więc zwiedzając wnętrza należy zachować odpowiedni strój i ciszę. Fotografowanie jest dozwolone, z wyjątkiem ołtarza głównego. To naprawdę wyjątkowe miejsce, gdzie można na własne oczy zobaczyć architektoniczne arcydzieło minionych epok.

Podsumowanie

Katedra w Pizie to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli we Włoszech. Jej charakterystyczna przechylona wieża stała się symbolem całego miasta i prawdziwą ikoną włoskiej architektury. Choć od powstania tej świątyni minęło już kilka wieków, wciąż robi ogromne wrażenie i przyciąga rzesze turystów.

Śledząc historię Katedry w Pizie, można dostrzec geniusz jej twórców. Powstawała ona etapami od XI do XIV wieku, stąd łączy w sobie styl romański i gotycki. Jej wnętrza kryją prawdziwe skarby – arcydzieła rzeźby, malarstwa i witrażownictwa.

Katedra znajduje się w sercu historycznej dzielnicy Pizy, na malowniczym Polu Cudów. Tworzy razem z innymi zabytkami wyjątkowy klimat tego miejsca. Każdy miłośnik architektury powinien koniecznie odwiedzić to niezwykłe arcydzieło i na własne oczy przekonać się o jego wspaniałości.

Choć wiele już o niej napisano, Katedra w Pizie wciąż potrafi zadziwiać i zachwycać. Jest żywym symbolem wielkości dawnej Pizy i geniuszu włoskich budowniczych. To miejsce, które trzeba zobaczyć samemu, by poczuć jego niepowtarzalny klimat i urok.

Najczęstsze pytania

Budowa Katedry w Pizie rozpoczęła się w 1063 roku w stylu romańskim i trwała aż do XIV wieku. Powstawała więc etapami przez kilka stuleci, stąd łączy w sobie elementy romańskie i gotyckie. Najstarsze fragmenty pochodzą z XI-XII wieku, a późniejsze rozbudowy miały miejsce w XIII-XIV wieku.

Charakterystyczne przechylenie wieży zaczęło pojawiać się już podczas jej budowy w XII wieku. Było to spowodowane osiadaniem gruntu pod ciężarem konstrukcji. Wieżę wzniesiono bowiem na niestabilnym, bagiennym terenie. Mimo prac zabezpieczających, pochylenie wieży narastało przez stulecia.

We wnętrzach Katedry znajduje się wiele bezcennych dzieł sztuki. Najcenniejsze to m.in. gotycki ołtarz główny, ambona i płaskorzeźby Giovanni Pisaniego, średniowieczne mozaiki i witraże, a także dzieła malarskie wybitnych twórców włoskiego renesansu.

Katedra znajduje się w historycznym centrum Pizy, na słynnym Polu Cudów. Jest otoczona innymi zabytkami, m.in. Camposanto, Baptisterium i Wieżą z Krzywą Iglicą. Razem tworzą wyjątkowy zespół średniowiecznej architektury.

Katedra jest otwarta dla zwiedzających. Bilet wstępu kosztuje ok. 2 euro. Możliwe jest wejście na słynną przechyloną wieżę, za dodatkową opłatą ok. 3 euro. W świątyni obowiązuje odpowiedni strój i cisza. Można fotografować, poza prezbiterium z ołtarzem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Kocobędz Czechy i fascynujący Archeopark - Twoja podróż w czasie zaczyna się tutaj!
 2. Takie zrazy z pieczarkami jeszcze nie jadłeś! Ten przepis cię zaskoczy
 3. Odkryj szybkie ciasto z rabarbarem i kokosową kruszonką - smakołyk dla każdego!
 4. "Odwiedź stadninę w Ochabach - Zwiedzanie z dinozaurami czeka na Ciebie!"
 5. Zakręcone drożdżówki z makiem: przepis na pyszne pieczywo domowe
Autor Milena Kowalska
Milena Kowalska

Jako z zamiłowania podróżniczka i miłośniczka gotowania dzielę się na blogu garścią egzotycznych przepisów, które poznałam odwiedzając Meksyk, Chiny czy kraje Afryki Północnej.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły